­
UXDE dot Net

Pravda o autofágii, pôste a detoxikácii

By -

Potrebuje vaše telo očistu?

Existuje mnoho mýtov a teórií, a istotne veľké množstvo produktov propagovaných za účelom detoxikácie a očistných kúr. Avšak väčšina týchto produktov je vytvorená za nedostatočného pochopenia ako telo vlastne pracuje. Vy sami viete, že vaše telo má zabudovaný očistný systém pracujúci 24-hodín denne a nerozprávam o vašej pečeni alebo obličkách. Rozprávam o skutočnej hĺbkovej očiste – očiste, ktorá sa uskutočňuje na úrovni buniek. Očista sama o sebe siaha oveľa ďalej ako citrónová šťava, alebo koktail z pestreca mariánskeho (bodliak).

Aby sme pochopili dlhodobé zdravotné výhody skutočnej očisty, potrebujeme nahliadnuť do jedinečného procesu v ľudskom tele, nazvanom “autofágia”.

 

Autofágia: Protistarnúce riešenie?

Termín “Autofágia” bol prvý krát použitý Chrisianom De Duve pred viac ako 40-timi rokmi. Pochádza z gréčtiny a znamená “jesť samého seba”. Autofágia je proces v našom tele, ktorý je zodpovedný za odbúravanie zničených a poškodených organelí, bunkových membrán a proteínov. Zjednodušene, je to vnútorný “čistiaci systém”, ktorý naše telo využíva za účelom identifikácie a znehodnotenia poškodených alebo nesprávne fungujúcich častí buniek.

Každý deň prebiehajú vo vašom tele milióny, ak nie bilióny bunkových reakcií a časom môžu tieto reakcie viesť k poškodeniu – presne tak, ako narastajúci počet kilometrov vášho auta môže eventuálne viesť k opotrebeniu jeho jednotlivých súčiastok. Avšak, na rozdiel od auta, vaše telo má svoj vlastný vnútorný systém, ktorý identifikuje a opraví prípadné škody. Ale bez správnej opravy môžeme vytvoriť poškodený bunkový mechanizmus (podobne ako poškodené mitochondrie). Takáto situácia predstavuje veľmi jedovatú hrozbu pre nás a naše telo.

Poškodené mitochondrie predstavujú vrchol z vecí, ktoré sú pre vás “zlé”. Jediný dôvod, prečo ste o nich pravdepodobne nič nepočuli je ten, že ich “nekonzumujeme” v našej strave. Namiesto toho predstavujú vedľajší produkt, ktorý sa vytvára za predpokladu bežného fungovania nášho tela.

Nahromadenie poškodeného bunkového mechanizmu môže spôsobiť celý rad nezdravých dôsledkov. Poškodené mitochondrie môžu zvýšiť produkciu reaktívnych foriem kyslíka urýchľujúceho ďalšie poškodenie v rámci bunky a ostatných buniek. Tento proces sa tiež spája so zrýchlením startnutím a s mnohými ďalšými typmi chronického ochorenia.

V skutočnosti, je nedostatok správneho bunkového očisťovania (autofágie) považovaný za jeden z hlavných dôvodov zrýchleného bunečného poškodenia v našich telách ako aj urýchleného startnutia. Nechcete zostarnúť? Potom je práve autofágia vašim riešením.

O autofágiu je čoraz väčší záujem aj v oblasti liečby rakoviny, v oblasti liečby alkoholického poškodenia pečene, predstavuje kľúčový obranný mechanizmus proti malígnemu ochoreniu, infekciám a neurodegeneratívnemu ochoreniu. Výskumy dokonca preukázali, že autofágia môže pomôcť brániť naše telo proti baktériám a vírusom.

 

Pôst: Skutočná očista

Tak prečo sa lekári viac neupriamujú na autofágiu? Ukázalo sa, že akt stravovania má tendenciu dostať sa do určitého zvyku. Zdá sa, že laboratórne zvieratá a ľudia, ktorí jedia všetko, čo im chutí, robia veľmi málo pre autofagickú recykláciu. A čím viac času trávite napĺňaním svojho žalúdka, tým menej vám ho zostáva na realizáciu autofagického (bunkového očistenia) procesu.
Toto je vhodná chvíľa, kedy do hry vstupuje krátkodobý pôst. Jednou z hlavných výhod pôstu je zlepšenie autofágie. Zásadným momentom pre aktivovanie autofágie je pôst. A ak je pôst signálom pre zapnutie autofágie, potom jedlo je signálom pre jej vypnutie. Už malé množstvá glukózy alebo aminokyselín sú schopné zastaviť proces autofágie, keďže aminokyseliny spolu s inzulínom predstavujú jej hlavné negatívne regulátory.

Je dôležité dodať, že autofágia sa dá veľmi ľahko ovplyvniť v negatívnom zmysle. Nedávne výskumy ukázali, že už 10 gramov aminokyselín je dosť na to, aby znížili účinok autofágie v organizme, ktoré sa náchadza v pôstnom období. To znamená, že aj malé množstvo stravy môže počas pôstu znížiť účinky autofágie.

 

Moc pôstu: Ako bojovať proti chorobám, zlepšovať zdravie a vytvárať svaly

Proces autofágie a jeho dôležitosť v detoxikácii organizmu je jedným z hlavných dôvodov, prečo niektorí vedci špekulujú, že občasné hladovanie môže zlepšiť neurologické funkcie a celkový zdravotný stav spôsobom, ktorý je úplne odlišný od ostatných druhov stravovania alebo obmedzovania kalórií.

Výskumy zaoberajúce sa vzťahom pôstu a neurologickými ochoreniami, ako je Huntingtonova alebo Alzheimerova choroba, začínajú vyzerať veľmi sľubne, keďže práve pôst býva príčinou rýchleho a hlbokého usmernenia autofágie v mozgu. Zjednodušene povedané: Pôst a proces autofágie teda môže spôsobiť odstraňovanie toxických molekúl a poškodených mitochondrií z vašich neurónových buniek.
Toto je jeden z dôvodov, prečo si niektorí ľudia myslia, že občasný pôst môže napomáhať v regulácii a boji proti procesu starnutia.

Všeobecne povedané, „starnutie“ sa odvoláva na biologické procesy, ktoré sa vyskytujú počas nášho života ako dôsledok zníženej odolnosti voči stresu, zvýšenej náchylnosti voči chorobám a napokon aj zvýšenej pravdepodobnosti smrti. Autofágia môže zlepšiť mnohé z týchto oblastí.

Výhody pochopenia ako autofágiu “zapnúť a vypnúť” sa dokonca môžu uplatniť aj na zdraví našich svalov. To znamená, že ak ste prekročili určitý level autofágie, môže dôjsť k strate svalovej hmoty, k degenerácii vlákien v kostiach a k celkovej slabosti.Autofágia by sa nemala neustále dodržiavať, je však nutné zachovať si určitú rovnováhu autofágie a rastu pre optimálne fungovanie ľudského tela.
Zapamätajte si: Nie je to len o tréningoch, ktoré vás najprv zlomia, aby ste boli napokon silnejší– vaša strava robí to isté a práve tento zlomový bod je veľmi dôležitý v oblasti posilnenia vášho dlhodobého zdravia. Je nutné si zapamätať: Keď jeme, rastieme. Keď hladujeme, autofagický proces opráv a očisty nám pomáha udržať si rovnováhu v procese údržby na bunkovej úrovni, nehovoriac o možnej prevencii straty svalovej hmoty v procese startnutia.

Kľúčom k úspechu teda zostáva nutnosť udržiavať rovnováhu – nemôžete sa po celú dobu prejedať alebo hladovať, bez toho aby ste neočakávali negatívne dôsledky. Je to optimálna rovnováha týchto dvoch procesov, ktorá napomáha k odstráneniu poškodených dielov a ich nahradeniu novými bezchybnými časťami.

Umožnenie rastu počas stravovania a naopak autofágie, ktorá vykonáva opravy a údržby v našom organizme počas hladovky, nám pomáha zachovávať si rovnováhu, ktorá môže byť chýbajúcim článkom v prevencii mnohých súčasných smrteľných ochorení ako je rakovina, Alzheimerove a Huntingonove ochorenie, poruchy pečene a dokonca aj strata svalovej hmoty a funkcie.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>